GlaxoSmithkline

GlaxoSmithKline pasaulē
GlaxoSmithKline (GSK) tika izveidota 2000. gada 27. decembrī, apvienojoties Glaxo Wellcome un SmithKline Beecham. Šie divi zinātnē un medicīnā līdzvērtīgie konkurenti un unikālu medikamentu portfeļu īpašnieki radīja veiksmīgu partnersavienību, kas kopš apvienošanās brīža ik gadu kļūst aizvien spēcīgāka un daudzsološāka. Neticami, bet aizsākums GSK meklējams tālajā 19. gadsimta sākumā, kad pamatu tās šodienas zinātniskajam potenciālam un komerciālajai veiksmei lika vairāki individuāli uzņēmēji. Viņu novatoriskās idejas un pūliņi veicināja daudzu un dažādu kompāniju izveides procesu, kura rezultāts ir šodien pastāvošā kompānija GlaxoSmithKline.

Kompānija šodien
♦ GSK ir pasaulē otrā lielākā farmācijas kompānija, kuras darbība balstīta novatorisku medikamentu un vakcīnu izstrādē, attīstībā un ražošanā un kurai pieder 6.3% pasaules farmācijas tirgus [2006. gada nogales dati].
♦ GSK vairāk nekā 140 pasaules valstīs šobrīd pārdod vairāk nekā 100 recepšu medikamentus un vakcīnas un katru dienu izplata vairāk nekā 3 miljonus vakcīnu devu.
♦ GSK organizācijā 117 valstīs strādā vairāk nekā 100 000 darbinieku. No viņiem vairāk nekā 32 000 nodarbināti ražošanā, bet vairāk nekā 15 000 – medikamentu zinātniskajā izpētē un attīstībā.

Kompānijas medikamenti
Kompānijai ir vadošās pozīcijas vairākās terapijas nozarēs, tai skaitā elpošanas un vielmaiņas medikamentu, antibakteriālo un pretvīrusu līdzekļu, kā arī centrālās nervu sistēmas medikamentu ražošanā. Papildu tam kompānijai ir nopietni sevi apliecinājusi arī vakcīnu, onkoloģisko un HIV medikamentu attīstībā un ražošanā.

GSK un zinātniskā izpēte
♦ 2006. gadā GSK zinātniskajā izpētē ieguldīja 3.5 miljardus sterliņu mārciņu, kas nozīmē 9.5 miljonu sterliņu mārciņu lielu ieguldījumu ik dienu.
♦ GSK ir 158 klīniskās attīstības projekti [2007. gada februāra dati], no kuriem 94 attiecas uz jaunajiem medikamentiem – jaunām ķīmiskām vielām, 23 – uz vakcīnām, bet 41 – uz esošo produktu jauniem pielietojumiem.
♦ GSK ir 31 jauns produkts vēlīnā izstrādes stadijā [2007. gada februāra dati], t.sk., klīnisko pētījumu III fāzē, reģistrācijas procesā utt.. To klāstā ir 13 jaunas ķīmiskas vielas, 6 jaunas vakcīnas un 12 esošo produktu jauni pielietojumi.
♦ Viena medikamenta radīšana vidēji izmaksā 450 miljonus sterliņu mārciņu, un tā nonākšanai no zinātniskās laboratorijas līdz aptiekas plauktam parasti nepieciešami vismaz 15 gadi.
♦ GSK šobrīd ir vienīgā farmācijas kompānija, kas izstrādā vakcīnas un medikamentus pret 3 slimībām, ko PVO deklarējusi kā prioritāras – malāriju, tuberkulozi, AIDS.

Nobela prēmijas
1936. gads
Sers Henrijs Velkams [Henry Welcome] kā labdarības ziedojumu Apvienotās Karalistes medicīniskās izpētes kopienai nodod The Wellcome Foundation Ltd., kas šodien tiek dēvēta par Welcome Trust. Par savu darbu nervu impulsu ķīmiskās pārraides jomā Sers H. Velkams ir apbalvots ar Nobela prēmiju medicīnā.
1982. gads
Zinātnieks Džons Veins [John Vane] no Wellcome Research Laboratories līdz ar diviem citiem kolēģiem ir apbalvots ar Nobela prēmiju par atklājumiem „attiecībā uz prostaglandīniem un ar tiem saistītām bioloģiski aktīvām vielām.”
1988. gads
Par atklājumiem medikamentozās terapijas pamatprincipu jomā Nobela prēmiju medicīnā saņem Dzordžs Hitčings [George Hitchings] un Ģertrūde Eliona [Gertrude Elion] no Burroughs Wellcome Inc. un Sers Džeimss Bleks [James Black] no Wellcome Foundation un Smith Kline & French Laboratories. Sadarbība ar Nobela prēmijas laureātiem Ģertrūdi Elionu un Džordžu Hitčingsu GSK turpināja arī onkoloģijas jomā, kur viņu pētījumu rezultātā tika iegūti uzskatāmi pierādījumi attiecībā par vēža šūnu un normālo šūnu būtiskajām atšķirībām.

Sociālā atbildība
♦ 1992. gadā GSK uzsāka Positive Action programmu, kuras mērķis ir sniegt palīdzību visā pasaulē HIV/AIDS izglītības, profilakses un aprūpes jomā.
♦ 20 gadu garumā GSK ir sniegusi ieguldījumu limfātiskās filariāzes ierobežošanā un medikamentu pieejamības nodrošināšanā, kas nozīmē miljoniem bezmaksas medikamentu iepakojumu piegādi 44 pasaules valstīm. 2006. gadā GSK uz 24 valstīm nosūtīja 155 miljonus iepakojumu.
♦ GSK kā galvenā vakcīnu piegādātāja sadarbojas ar daudzām starptautiskām organizācijām, kas uz atvieglotiem noteikumiem nodrošina ar vakcīnām jaunattīstības valstis – piemēram, ar UNICEF, GAVI [Global Alliance for Vaccination and Immunization] u.c.

GlaxoSmithKline Latvijā
GlaxoSmithKline arī Latvijā, līdzīgi kā visā pasaulē, tika izveidota 2000. – 2001. gada mijā, taču patiesībā tās darbība mūsu valstī mērāma ilgākā laika periodā, jo Glaxo Wellcome savu pārstāvniecību Latvijā izveidoja 1993. gadā, bet SmithKine Beecham – 1995. gadā. Sākot ar 2003. gada 1. novembri, uzņēmums darbojas jaunā juridiskā statusā – kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību GlaxoSmithKline Latvia SIA, proti, tādējādi vēl lielākā mērā nostiprinot savu piederību Latvijas sociālajai un ekonomiskajai telpai, un atbildību veselības aprūpes sistēmas un zāļu
Arī Latvijā GSK darbojas savās galvenajās stratēģiskajās nozarēs – elpceļu, centrālās nervu sistēmas, kardioloģijas, pretvīrusu, vielmaiņas un antibakteriālo medikamentu jomās. Kompānija ir viena no galvenajiem zīdaiņu/bērnu, kā arī citu vakcīnu (A un B hepatīta, gripas, vējbaku utt.) piegādātājiem Latvijas tirgum. Paredzams, ka kompānijas loma vakcīnu un hospitālo [t.sk.] onkoloģijas medikamentu jomā tuvākajā nākotnē tikai palielināsies.
Pēdējo gada laikā kompānija ir augusi skaitliski, tās darbinieku skaitam sasniedzot jau 80.
GlaxoSmithKline Latvijā jau vairākus gadus atrodas farmācijas kompāniju pirmajā trijniekā, un tās mērķis ir kļūt par tirgus līderi. Pēdējo gadu laikā kompānija ir spējusi panākt savu darbības rādītāju būtisku kāpumu, augot straujāk nekā tirgus, kas liecina tikai to, ka vēl aizvien pastāv liela un nepiepildīta cilvēku vajadzība pēc modernām un efektīvām zālēm, ka GSK zāļu kvalitāte, produktu portfeļa sabalansētība un darbinieku komandas aizrautība arī Latvijā ir devusi nepārvērtējumu ieguldījumu cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanā. Uzņēmuma vadība ir pārliecināta, ka kompānija turpinās sekmīgi un pārliecinoši attīstīties, nostiprinot un saglabājot līderpozīcijas Latvijas farmācijas tirgū un piedāvājot Latvijas iedzīvotājiem aizvien jaunus un efektīvākus inovatīvos medikamentus.

image

GlaxoSmithKline Latvia SIA
Duntes iela 11, Rīga, LV-1013
Tālr.: +371 67 312687
Fakss: +371 67 312690
http://www.gsk.lv
http://www.gsk.com